Alberto Contador forsøgte to gange at slå hul til de øvrige Tour-favoritter, men Saxo Bank-Sungard-rytteren kom ikke væk fra favoritgruppen på 8. etapes afsluttende stigning op mod målet i Super-Besse Sancy.
Hans analyse af det mislykkede forsøg på at vinde sekunder er, at opløbsstrækningen ikke var hård nok.
- Afslutningen var ikke specielt krævende i forhold til stejlhed, og det var derfor svært at lave den endelige udskillelse.
- Farten var meget høj gennem hele etapen, stigningen var kort, og derfor var det svært at finde rytmen, siger holdkaptajnen til holdets hjemmeside.
Han har dog tænkt sig at fortsætte angrebene, når ruten indbyder til det.
- Hvad Pyrenæerne vil bringe, ved jeg endnu ikke, men jeg tror, Alperne kommer til at spille en større rolle, da de ligger i den sidste uge af Touren, og folk er derfor mere trætte, og tidsforskellene vil blive større.
Når det rigtige øjeblik er der, vil jeg naturligvis angribe, lover spanieren.
/ritzau/
Seneste artikler
Hvad skal der med i mit CV?
Alle kender stemmen: Men hjemme i Nykøbing har Anders et helt andet projekt
Museer og dyreparker er danskernes foretrukne mål i efterårsferien
Er det genialt? Lollandsk forslag kan rykke ved uretfærdigheden
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker