Åge Hareide føler med langtidsskadet Krohn-Dehli
Danmarks landstræner ærgrer sig over, at landsholdet må undvære Sevilla-spilleren resten af året.
Fodboldspilleren Michael Krohn-Dehlis alvorlige knæskade betyder, at den 32-årige Sevilla-spiller tidligst bliver klar i december.
Danmarks landstræner, Åge Hareide, er trist til mode på spillerens vegne.
- Michael Krohn-Dehli stod over for en mulig Europa League-finale, og pludselig ændrer alt sig på et sekund.
- Det er meget trist, og jeg føler virkelig med Michael, som nu skal igennem et hårdt genoptræningsforløb, siger nordmanden til Dansk Boldspil-Unions (DBU) hjemmeside.
Michael Krohn-Dehli pådrog sig skaden torsdag aften i Sevillas første Europa League-semifinale mod Shakhtar Donetsk.
Skaden betyder også, at Sevilla-spilleren ikke kan spille med i Danmarks fire VM-kvalifikationskampe i efteråret.
- Det er selvfølgelig også ærgerligt for det danske landshold.
- Michael har igennem mange år været en profil på landsholdet, og jeg havde også håbet, at han var en del af samlingen i forbindelse med den kommende Kirin Cup, men det er ikke det vigtigste lige nu.
- Det vigtigste er, at Michael har fokus på den kommende genoptræning, siger Åge Hareide.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker