Sergio Agüero er fortid i Atlético Madrid. Den argentinske landsholdsangriber skifter som ventet tilværelsen i det spanske ud med et ophold i Manchester City.
Det skriver Agüero på sin Twitter-profil.
- Nu er jeg Manchester City-spiller.
- Jeg er glad for at være i klubben og byen. Mange tak for modtagelsen og velkomsten, skriver argentineren.
På hans hjemmeside www.sergioaguero.com har han desuden offentliggjort billeder, hvor han er i Manchester og blandt andet skriver autografer til City-fans.
Sergio Agüeros skifte fra Atlético Madrid til Manchester City har været på trapperne i et stykke tid, men det var ventet, at Agüero skulle erstatte sin landsmand Carlos Tévez, som har hjemve og savner sin familie i Argentina.
En aftale mellem Manchester City, Carlos Tévez og den brasilianske klub Corinthians var stort set også på plads, men inden kontrakten nåede at blive skrevet under, så blev det brasilianske transfervindue smækket i.
Sergio Agüero får i sin nye klub endelig chancen for at spille Champions League, og det har også været en af angriberens bevæggrunde for at skifte klub.
Han nåede at spille fem sæsoner i Atlético Madrid, hvor han var med til at vinde Europa League i sæsonen 2009/2010.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker