AGF er Jakob Poulsens sikre VM-billet

Jakob Poulsen, der med sit sejrsmål til 1-0 over Sverige i lørdagens VM-kvalifikationskamp i Parken sendte Danmark til fodbold-VM næste år, ved godt, hvordan han nemmest kommer med til slutrunden i Sydafrika.

- Jeg regner med at blive i AGF sæsonen ud, selvom jeg gerne vil til udlandet igen på et tidspunkt. Men min VM-chance er størst, hvis jeg bliver i AGF. Det kommer dog også an på, hvad klubben vil til nytår, siger Jakob Poulsen.

En VM-deltagelse motiverer ham yderligere for resten af sæsonen.

- Jeg kommer nok til at arbejde noget hårdere end nu for at blive en del af truppen til VM. Det ville jo være kæmpe stort at komme med til Sydafrika, forklarer han.

Landstræner Morten Olsen vil ikke blande sig i Jakob Poulsens planer for resten af sæsonen.

- Nej, det er et spørgsmål, han må klare med AGF og sig selv. Men han skal finde sig en god klub på et eller andet tidspunkt, for med de kvaliteter han har, er der ingen tvivl om, at AGF ikke kan holde ham, siger Morten Olsen.

Tidligere har midtbanespilleren været på kontrakt i hollandske Heerenveen.

/ritzau/

Den danske matchvinder i VM-kvalifikationskampen mod Sverige, Jakob Poulsen, bliver helst i AGF for at sikre sig en plads i VM-truppen til næste år.

Offentliggjort Sidst opdateret