AGF's sportschef, Brian Steen Nielsen, mener, at det er alt for tidligt at spå om Peter Graulunds skæbne.
Onsdag rev den 35-årige angriber akillessenen over, da AGF tabte til Vejle-Kolding i pokalturneringen. Bagefter vurderede klubbens læge, at det ville blive en hård kamp for Graulund at vende tilbage til fodboldbanen.
- Jeg er enormt ked af det på Peters vegne. Det er et hårdt slag for alle - først og fremmest for ham selv, men også for klubbens fans, sponsorer og dansk fodbold i det hele taget, siger Brian Steen Nielsen til AGF's hjemmeside.
- Han er en af de største profiler i Superligaen, og han vil blive savnet. Man kan allerede nu begynde at drage en masse konklusioner, men jeg synes, at vi lige skal slå koldt vand i blodet og se, hvordan operationen forløber, fortæller sportschefen.
Peter Graulund vil blive opereret umiddelbart over middag på privathospitalet Aleris-Hamlet.
Angriberen må efterfølgende ikke belaste foden og skal gå med en skinne på benet i et par måneder.
- Herefter venter et længere genoptræningsforløb, og normalt tager det ni måneder at komme tilbage fra sådan en skade, siger AGF's læge, Jacob Astrup.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker