Det bliver Peter Sørensen, der skal forsøge at få AGF tilbage i Superligaen. Den tidligere Silkeborg-spiller blev mandag præsenteret på et pressemøde, og han har skrevet under på en treårig kontrakt, der træder i kraft 1. juli.
I øjeblikket er Peter Sørensen træner for 1. divisionsklubben FC Fredericia, som stadig har en spinkel chance for at rykke op i landets bedste række. De gode præstationer i FC Fredericia har vakt interessen i AGF.
- Peter er en trænerkapacitet og et menneske med præcis de kompetencer, vi har vurderet, er de rigtige til at løse udfordringen med hurtigt at bringe AGF tilbage til Superligaen - og på længere sigt at indfri vores mål om at etablere os i den øverste halvdel af landets bedste fodboldrække, siger administrerende direktør for Århus Elite, Jan Christensen.
AGF fik brug for en ny træner, da klubben efter sæsonen fyrede Erik Rasmussen, der nåede at være træner i den århusianske klub i halvandet år.
I sin sidste sæson startede Erik Rasmussen med at føre AGF til tops efter otte spillerunder, men herefter gik det ned ad bakke, og det endte med en overraskende nedrykning.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker