AGF-træner om bænket keeper: Han er skuffet
AGFs målmand William Eskelinen har måske mistet pladsen som førstevalg i Aarhus-klubben. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Kamil Grabara startede mod AaB og sendte dermed den hidtidige førstemålmand William Eskelinen på bænken.
AGF hentede mandag den Liverpool-ejede målmand Kamil Grabara tilbage til Aarhus, som han senest gjorde det fremragende for i forårssæsonen 2018/19.
Det har skabt en hel del opmærksomhed om, hvorvidt AGF tvivler på William Eskelinen som klubbens fremtidige målmand.
I søndagens kamp mod AaB var Kamil Grabara foretrukket i målet, på trods af at han ikke har spillet en gældende kamp i otte måneder.
- Selvfølgelig er William skuffet, men man får mange slag i selvtilliden gennem sin fodboldkarriere.
- Vi har to gode målmænd. Kamil stod mod AaB, og det var en beslutning, jeg traf. Jeg synes, at han gjorde det, som vi kunne forvente, siger David Nielsen.
Selv om Kamil Grabara var valgt til kampen mod AaB, så mener cheftræneren, at konkurrencen mellem de to keepere er åben.
- Det er en helt åben målmandsduel. Kamil har vist sig godt frem i de få dage, hvor han har været her. William har også trænet godt, så det bliver fint med noget konkurrence på målmandspositionen, siger AGF-træneren.
I seneste sæson blev også en gammel kending i Aleksandar Jovanovic hentet ind som konkurrence til William Eskelinen.
Det var en duel, som svenskeren i sidste ende vandt. Men David Nielsen fastholder, at det ikke er på grund af utilfredshed over målmandens præstationer.
- Det handler ikke om, at vi ikke er tilfredse med Eskelinen. Det handler om, at vi fik muligheden for at hente Kamil tilbage, som har gjort det godt for os før, siger AGF-træner David Nielsen.
AGF's superligakamp mod AaB endte 1-1.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned