AGF-træner: Vi burde have slået Lyngby

AGF spillede ikke op til sit bedste mod Lyngby. Alligevel mener træner Peter Sørensen, at aarhusianerne burde have vundet lørdagens superligakamp, der sluttede 1-1.

- Resultatet kunne have været værre. Vi rammer ikke det bedste niveau, men vi ramte alligevel et niveau, der burde være nok til at vinde, siger Peter Sørensen til TV2 Sport.

Lyngby bragte sig foran midtvejs i første halvleg, inden Adam Eckersley udlignede for AGF på et direkte frispark 20 minutter før slutfløjt.

- Jeg havde håbet på, at vi var kommet bedre ud til første halvleg, men efter pausen udvikler spillet sig i den retning, vi vil, og vi bliver mere dominerende, mener AGF-træneren.

Aarhusianerne har i de seneste kampe ikke haft samme scoringsfrekvens som i begyndelsen af sæsonen, og det har Peter Sørensen en særlig forklaring på.

- Vores modstandere har lagt mærke til, hvad vi har gjort. Da vi senest mødte OB, var de vældig godt tilfredse med at holde os fra mål.

- Det betyder, at vi skal finde flere strenge at spille på, fortæller han.

Oprykkerne indtager en placering som nummer fire i Superligaen med 21 point.

Fjerdepladsen kan Peter Sørensens mandskab dog miste søndag og mandag, når den resterende del af kampene i 13. spillerunde bliver spillet.

/ritzau/

Præstationen var god nok til en sejr, mener AGF-træner Peter Sørensen efter 1-1-kampen på Lyngby Stadion.

Offentliggjort Sidst opdateret