Manchester City var foran to gange, men begge gange udlignede Liverpool, og så var det til sidst Liverpool, der løb med den anden plads i årets Carling Cup-finale i England.
2-2 på Anfield var nemlig ikke nok for Manchester City, der tabte de to holds første semifinale på hjemmebane med 0-1.
Premier Leagues tophold kom ellers foran efter en god halv times spil på en sjælden, men meget flot scoring af midtbanespilleren Nigel de Jong.
Hollænderen er normalt kendt for andre ting end sine evner udi målscoringens kunst, men her traf han bolden fra 20 meters afstand så præcist, at den skruede utageligt ind i målhjørnet hos Liverpool-keeper José Reina.
Dermed var de to hold helt lige, men stillingen holdt kun ni minutter.
Et skud fra Daniel Agger blev blokeret med armene af en faldende Micah Richards. Dommer Phil Dowd dømte straffe, og det fik gæsterne til oprørte at omringe dommeren.
Uforsætligt, mente City-spillerne, og de fortsatte diskussionerne med Dowd fem minutter senere, da spillerne gik til pause.
Da var stillingen 1-1, for Liverpool-anfører Steven Gerrard havde præcis som i den første semifinale ingen problemer med at sparke et straffespark ind bag Joe Hart i Manchester Citys mål.
Pudsigt nok var det også Agger, der fremtvang straffesparket ved den lejlighed.
Underholdningen fortsatte efter pausen, og da Edin Dzeko satte foden på et blændende indlæg fra Aleksandar Kolarov fra venstre side, var Liverpools fordel igen elimineret.
Men som før pausen holdt City-forspringet kun få minutter. Denne gang var det Craig Bellamy, der afsluttede en smukt Liverpool-angreb og bragte stillingen op på 2-2, hvilket var nok til at sende holdet fra Merseyside i finalen.
Slutkampen mod Cardiff City spilles den 26. februar på Wembley.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde