Liverpools muligheder for en plads i næste års Champions League svinder stille og roligt i takt med de svigtende resultater i Premier League. Det skuffer fansene, og det skuffer også holdets dansker, Daniel Agger.
- Fansene har ret til at forvente, at Liverpool er i topfire hvert år. En stor klub som Liverpool bør være i Champions League hver år, men desværre går det ikke altid sådan i fodbold, siger Agger til Liverpools hjemmeside.
- Dette pres bør ikke komme bag på os. Når du kommer til en klub som Liverpool, så vil der altid være et forventningspres om at have succes, siger han.
Agger slår fast, at spillerne kæmper videre, selvom det ser sværere og sværere ud.
- Måske skal vi indse, at vi ikke slutter i topfire. Men så længe muligheden er der, så tror vi stadig på det, siger han.
Mandag skal Liverpool forsøge at revanchere sig fra sidste mandags skuffende nederlag til Wigan i Premier League-kampen mod bundklubben Portsmouth. Torsdag skal holdet så møde Lille i en returkamp i Europa League - holdet er bagud 0-1 efter første kamp.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet