Agger frygtede det værste med knæskade

Liverpools Daniel Agger frygtede, at han var knæskadet for resten af sæsonen, da han i sidste måneds Premier League-kamp mod Manchester United måtte bæres fra banen.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Jeg frygtede det værste, da det skete, siger Agger til avisen Liverpool Echo om sit sammenstød med holdkammeraten Glen Johnson.

- Da jeg forsøgte at rejse mig, reagerede musklen i mit knæ simpelthen ikke. Jeg følte mig ikke tilpas, og lægestaben mente, at jeg havde beskadiget mine ledbånd.

- Jeg troede, at det var en slem skade, og at jeg ville være ude i måneder. Men heldigvis var det bare et hårdt slag på knæet, siger Agger.

Derfor var forsvarsspilleren allerede tilbage på banen, da Liverpool i weekenden vandt 5-2 ude over Norwich i Premier League.

Dermed er han også i spil til den landsholdstrup, som Morten Olsen udtager onsdag eftermiddag til kampene mod Bulgarien og Italien senere på måneden.

/ritzau/