Fokus skal hurtigst muligt tilbage på håndbolden og søndagens Champions League-kamp mod ungarske Pick Szeged.
Sådan lyder det fra AG København-stjernen Mikkel Hansen, efter at klubben tidligere på ugen fyrede trænerne Søren Herskind og Klavs Bruun Jørgensen, hvilket efterlod svenske Magnus Andersson som ene mand på cheftrænerposten.
- Der har været snakket og skrevet alt for meget om ting, der ikke har noget med spillet og håndbolden at gøre. Det er på banen, vi taler, og det er det, vi koncentrerer os om.
- Det gælder nu de helt store kampe, og især i Champions League er der ikke råd til andet end at være 100 procent fokuseret, siger Mikkel Hansen i en pressemeddelelse.
De danske håndboldmestre meddelte i tirsdags, at Søren Herskind og Klavs Bruun Jørgensen ikke længere var en del af klubben, fordi man ikke kunne blive enige om en kontraktforlængelse.
Ifølge Klavs Bruun Jørgensen var der reelt tale om en fyring.
Dagen efter den overraskende udvikling i klubben led AG København sæsonens første pointtab, da det på udebane blev uafgjort 30-30 mod Sønderjyske.
Næste opgave er klubbens første hjemmekamp i Champions League på søndag.
- Jeg glæder mig vildt til kampen på søndag, hvor vi for første gang på hjemmebane skal spille Champions League foran en fyldt arena og alle vores fans.
- Det er det her, vi og alle folkene omkring klubben har arbejdet for, og jeg både tror og håber, vi kan nå de store målsætninger om at skabe dansk succes i Champions League, siger Mikkel Hansen.
Kampen mod Pick Szeged spilles søndag klokken 16:50.
AG Københavns første kamp i Champions League blev vundet med 31-25 på udebane over Partizan Beograd.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker