Ajax-danskere i dødens pulje i CL
De forsvarende mestre fra fire af Europas største ligaer møder hinanden i næste års Champions League. Og det er dårligt nyt for de fem danskere hos de hollandske mestre i Ajax Amsterdam.
Christian Eriksen, Lasse Schöne, Nicolai Boilesen, Viktor Fischer og nyankomne Christian Poulsen tørner nemlig sammen med Real Madrid, Manchester City og Dortmund i gruppe D.
Real Madrid og Manchester City har nogle af verdens dyreste og bedste betalte stjerner, mens Dortmund har vundet det tyske mesterskab to år i træk og spiller dynamisk og lynhurtigt pasningsspil.
Det eneste, der kan trøste danskerne i Ajax, er, at Manchester City og Dortmund skuffede i sidste års udgave af Champions League, hvor ingen af dem gik videre til knock-out-fasen.
Det gjorde Real Madrid, men før sidste sæson havde klubben længe det svært i den store turnering.
Danske FC Nordsjælland møder sidste års vindere af turneringen Chelsea FC samt Shakhtar Donetsk og Juventus.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub