Ajax-træner: Christian Eriksen smutter til sommer
Christian Eriksen er sandsynligvis fortid i Ajax Amsterdam til sommer.
Det vurderer Ajax-træner Frank de Boer, der regner med, at han efter denne sæson må vinke farvel til flere af klubbens bedste spillere.
- Jeg regner med, at tre-fire spillere forlader os til sommer.
- Toby Alderweireld, Christian Eriksen og Siem de Jong, tror jeg. Hvis det sker, så bliver vi nødt til at starte forfra.
- Men det er ikke noget problem, det er sådan, at det er. Det er en illusion at tro, at vores topspillere er længere tid hos os, siger Frank de Boer ifølge Voetball International.
20-årige Christian Eriksen fik sit gennembrud på Ajax Amsterdams førstehold for tre år siden og gjorde kometkarriere.
Få måneder efter debuten for Ajax blev han udtaget til det danske landshold, der senere samme år spillede VM i Sydafrika. Eriksen er i dag en af de bærende kræfter på både landsholdet og hos Ajax.
Hvis den danske midtbanespiller forlader Amsterdam-klubben til sommer, så står flere danske offensive talenter som Viktor Fischer og Lucas Andersen måske klar til at overtage hans kreative rolle på Ajax-holdet.
Ajax råder også over danskerne Nicolai Boilesen, Christian Poulsen og Lasse Schöne.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker