Ajax-træner vil holde på Eriksen i fem år

Sådan lyder opfordringen fra Ajax-træner Frank de Boer, der på torsdag sender Eriksen og holdkammeraterne i aktion mod Manchester United i Europa Leagues 1/16-finaler.

- Christian er en klog knægt, og måske kommer han til at spille for et hold som Manchester United i fremtiden.

- Men jeg tror først, han vil vise, hvad han kan på et hold som vores, siger Frank de Boer ifølge Sky Sports.

- Det vil være bedre for ham at blive hos os indtil, han er 25 år, for man kan lære meget i hollandsk fodbold.

- Hvis han venter med at skifte, vil han være mere stabil og helt klar til at begå sig i de store ligaer, vurderer Ajax-træneren.

Den danske landsholdsspiller, der blev 20 år tirsdag, har været i søgelyset blandt flere af Europas allerstørste klubber.

Efter en venskabskamp mod England i Parken sidste år fik briterne også øjnene op for Christian Eriksen, der så sent som i sidste uge modtog roser fra United-manager Alex Ferguson.

Den unge dansker slog for alvor igennem i Holland i begyndelsen af 2010 og kæmpede sig med til VM i Sydafrika samme år.

I den nylige EM-kvalifikation var Eriksen en af Danmarks profiler, og der er derfor store forventninger til ham, når det til sommer går løs ved EM i Polen og Ukraine.

/ritzau/

Christian Eriksen bør vente med at skifte til en af Europas storklubber og blive i Ajax Amsterdam i fem år mere.

Offentliggjort Sidst opdateret