Aldrende australier banker de unge på britisk græs
Australieren Lleyton Hewitt er efterhånden blevet 32 år. Den tidligere Wimbledon-mester og verdens nummer et, er nu nede som nummer 82 på verdensranglisten.
Det kan man dog ikke se på græsset i Queens i London, hvor flere af verdens bedste tennisspillere lige nu varmer op til Wimbledon.
Fredag besejrede han den tredjeseedede argentiner Juan Martin del Potro med 6-2, 2-6 og 6-2, og kan blive den ældste vinder af Queens-turneringen nogensinde.
Først venter dog en semifinale mod serberen Marin Cilic, som også overraskede ved at slå andenseedede Tomas Berdych med 7-5 og 7-6. Serberen er selv femteseedet, så overraskelsen er ikke så stor som Lleyton Hewitts sejr.
Hewitt besejrede Cilic så sent som ved sidste års OL - også dengang var underlaget græs.
Andy Murray, som måtte droppe French Open med en skade, er også i semifinalen. Her skal han møde Jo-Wilfried Tsonga, som nåede semifinalen i French Open for en uge siden.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde