Alex Ferguson: United bliver mester

Sir Alex Ferguson advarer de nærmeste rivaler om, at hans mandskab ligner et engelsk mesterhold. Han slår fast, at han ikke længere tror, at klubben kan indhentes.

- Vores indsats var et vinderhold værdig, hvis du spørger mig. Arsenal har en kamp i baghånden, og mesterskabet kan ende med at skulle afgøres på målforskel. Men det tror jeg faktisk ikke, siger han optimistisk.

Den positive udmelding kommer oven på Manchester Uniteds flotte comeback-sejr over West Ham, der hjemme på Upton Park ellers var foran 2-0 ved pausen.

Men takket være en anden halvleg indeholdende et Rooney-hattrick og en scoring af unge Javier Hernández, sikrede Manchester United sig en 4-2-sejr.

- Vi spillede som mestre. Vi holdt hovedet højt og mistede aldrig troen på egne evner, og det giver virkelig, virkelig et rygstød, siger Ferguson.

Også United-veteranen Ryan Giggs ser positiv frem mod de sidste kampe i ligaen.

- Vi sender et signal til vores modstandere om, at vi aldrig giver op. Vi bliver ved med at drive resultaterne hjem og har gjort det, selv når vi har spillet dårligt. Forhåbentlig kan vi blive ved med det, siger han.

Manchester United har nu 66 point på førstepladsen og har spillet en kamp mere end Arsenal, der indtager Premier Leagues andenplads med 59 point.

- Vi er selvfølgelig bare nødt til at gå ud og vinde vores kampe. Vi har fire hjemmekampe og tre ude, og vi kan tælle ned én kamp ad gangen. Budskabet til spillerne er, at de bare skal gå ud og spille vores spil, siger Alex Ferguson.

/ritzau/

Efter lørdagens flotte anden halvleg mod West Ham tror Alex Ferguson nu på mesterskab til Manchester United.

Offentliggjort Sidst opdateret