Alex Rasmussen kører mod karrierestop
32-årige Alex Rasmussen stopper karrieren efter seksdagesløbet i Ballerup, skriver Politiken.
Den firedobbelte verdensmester i cykling Alex Rasmussen stopper karrieren i slutningen af januar.
Den 32-årige dansker kører med seksdagesløbet i Ballerup sit sidste løb, siger han ifølge Politiken fredag.
Alex Rasmussen har høstet sine store triumfer på cykelbanen.
I 2005 og 2010 vandt han VM i scratch.
I 2009 var han med, da Danmark vandt VM-guld i 4000 meter holdforfølgelse på bane. Ved samme VM vandt han guld i parløb sammen med Michael Mørkøv.
Alex Rasmussen blev både i 2008 og 2009 sammen med resten af 4000 meter holdforfølgelses-holdet kåret til Årets Cykelrytter.
Alt var dog ikke rosenrødt for den talentfulde tempospecialist.
Hans karriere som professionel på landevej kastede ikke det ventede af sig, og i juli 2012 fik han en straf på 18 måneders karantæne for at have rod i sine whereabouts og dermed for at have brudt dopingreglerne.
Egentlig blev Rasmussen frikendt i første omgang i Danmarks Idræts-Forbunds dopingnævn, men senere omstødte Den Internationale Sportsdomstol (CAS) den kendelse og gav danskeren 18 måneder i skammekrogen med virkning fra 1. oktober 2011.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned