Midtbanespilleren Jesper Christjansen var en forårets bedste hos Lolland-Falster Alliancen. De præstationer blev bemærket i FC Fredericia, som har taget ham på prøve i denne uge.
- Det er gået godt. Træneren (Peter Sørensen, red.)har sagt, at han er tilfreds med mig, fortæller den 21-årige midtbanespiller.
Han gjorde især positivt opmærksom på sig selv i træningskampen mod Esbjerg i tirsdags. Den tidligere Brøndby-spiller stod i startopstillingen og havde sin del af æren for Fredericias 3-1.
I aften skal Fredericia møde Kolding i en træningskamp. Derefter får Jesper Christjansen svar på, hvorvidt Fredericia vil beholde ham. I givet fald flytter han til Fredericia.
Bak venter på Esbjerg
Også Andreas Bak venter på svar. Han prøvetrænede for Esbjerg indtil i tirsdags og var med i kampen mod Fredericia. - Ove Pedersen (Esbjergs træner, red.) har sagt, at de først skal have afsluttet nogle andre transfers, før de kan sige, om der bliver plads til mig, siger Andreas Bak, som nu overvejer om han skal prøvetræne andetsteds, mens han venter på endegyldigt svar fra Esbjerg. Jørn
Jørn Just Kristensen
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker