Lolland-Falster Alliancen har sæsonens første sejr til gode i 1. division, men den må i følge cheftræner Jesper Hansen gerne komme i aften i Nykøbing F. Idrætspark.
- Vi vil i al fald arbejde benhårdt på at vinde, fastslår Jesper Hansen.
Han og spillerne går til opgaven med samme indgangsvinkel som til sæsonens første to fodboldkampe i 1. division (2-2 mod FC Roskilde og 0-1 mod AB).
- Men vi skal have luet de mentale afstikkere (læs: nedture) bort, siger Jesper Hansen, som blandt andet henviser til nedturen mod Roskilde, hvor en 2-0-føring blev smidt væk, trods to Roskilde-udvisninger.
- Spillerne skal løfte i flok, og gør de det, når vi langt, mener Alliancens coach.
Alliancen har tidligere spillet gode og tætte kampe mod netop Herfølge, og statistikken er med Alliancen, som kun har tabt én af fem turneringskampe til den sjællandske klub.
- Vi vil gerne have en lige kamp med Herfølge, som falder ud til vores fordel, siger Jesper Hansen, som har foretaget hele tre ændringer i sin trup i forhold til den, som tabte til AB i Gladsaxe Idrætspark for en halv snes dage siden.
Forsvareren Brian "Trix" Nielsen er spærret som følge af udvisningen mod AB. Endvidere glider Jonas Buhn og Søren Frandsen ud af truppen. Jesper Hansen har i stedet udtaget Michael Pedersen, Mads Christopher Pedersen og den brasilianske nyerhvervelse Zada.
Der er kampstart kl. 18.30 i Nykøbing F. Idrætspark.
Allan Plenborg
ap@folketidende.dk
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker