Amerikansk sprinter vinder bronze og skriver historie

Allyson Felix vandt bronze i 400-meterløb og skrev dermed historie. Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters

Allyson Felix vandt bronze i 400-meterløb og skrev dermed historie. Lørdag kan hun slå endnu en rekord.

Offentliggjort Sidst opdateret

Shaunae Miller-Uibo fra Bahamas vandt fredag finalen i kvindernes 400-meterløb ved OL, men den største historie i det løb stod bronzevinderen Allyson Felix for.

Den 35-årige amerikaner har nu vundet medaljer ved fem udgaver af de olympiske lege, og det er i løbet af årene blevet til i alt ti OL-medaljer, hvilket er rekord.

Ingen andre kvinder har således vundet så mange olympiske medaljer i atletik.

Tidligere delte Allyson Felix rekorden med jamaicanske Merlene Ottey. De havde begge vundet ni medaljer, men nu er Felix gået alene i spidsen.

Hun deltog ved OL for første gang i 2004 i Athen. Ved den lejlighed snuppede hun sølv på 200-meterdistancen.

Siden har hun vundet flere individuelle medaljer, ligesom hun har været med i stafetter, som også har høstet olympisk metal. I alt er det blevet til seks guldmedaljer, tre sølvmedaljer og nu en bronzemedalje.

Allyson Felix er i 2021 også med i den amerikanske 4 x 400-meterstafet, og hvis hun lykkes med at få medalje i finalen lørdag, bliver hun alletiders mest vindende OL-atletikudøver i USA.

Sprinteren Carl Lewis vandt i sin aktive karriere ti olympiske medaljer, men det kan Allyson Felix altså overgå.

I fredagens finale blev Felix overgået af Shaunae Miller-Uibo, som altså vandt, og Marileidy Paulino fra den Dominikanske Republik.

Shaunae Miller-Uibo var forsvarende OL-mester på distancen og lykkedes altså med at genvinde guldet i tiden 48,36 sekunder.