Og sejren var helt fortjent.
FC Nordsjælland måtte ellers undvære rutinerede nøglespillere som Patrick Mtiliga anfører Nicolai Stokholm og Mikkel Beckmann. Og på udebane mod rækkens nummer tre lignede kampen en stor mundfuld.
Selv træner Kasper Hjulmand måtte blive hjemme i Nordsjælland på grund af sygdom, og Horsens havde dermed en pæn chance for at lukke hullet på fire point, som inden kampen skilte de to konkurrenter.
Det var dog en chance, der aldrig blev grebet. Dertil var de tilbageværende FCN-spillere simpelthen for stærke for jyderne.
Horsens havde inden kampen annonceret, at man ville spille fysisk, men den strategi tacklede nordsjællænderne ved at kombinere sig flot rundt om de kæmpende jyder.
Kampen begyndte meget lige, men efterhånden som første halvleg skred frem, satte FC Nordsjælland sig solidt på sagerne.
På den defensive midtbane bandt Enock Adu elegant tingene sammen, hvilket gav holdet ro. Og på den offensive midtbane var særligt Mario Ticinovic udfordrende i sit spil.
I det. 28. minut bragte Michael Parkhurst så FC Nordsjælland på 1-0 fra nært hold efter flot forarbejde fra Kasper Lorentzen.
Horsens kom bedre med i anden halvleg og havde sporadiske forsøg, men det var aldrig nok til for alvor at true FC Nordsjælland.
Og da Tobias Mikkelsen med 25 minutter tilbage af kampen scorede til 2-0, lod det til, at Horsens-spillerne mistede troen helt. Flere tilskuere forlod allerede stadion, og FC Nordsjælland kunne køre sejren hjem i automatgear.
Horsens har nu hele syv point op til andenpladsen. Og mesterskabet ligner en kamp mellem FC København og det 'forkerte' forstadshold, som ligner en reel udfordrer til titlen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker