Golfspilleren Anders Hansen er efter to solide runder med helt fremme i feltet ved Irish Open på Europatouren. Efter anden runde ligger danskeren således syv under par, hvilket er nok til en delt tredjeplads, som han deler med otte andre spillere.
Anders Hansen gik dagens runde i 68 slag, og det blev blandt andet til fire birdies undervejs. Det lykkedes samtidigt for Hansen at slutte af med en birdie på banens sidste hul, hvor han dagen forinden havde haft problemer.
Turneringen føres af engelske Ross Fisher, som gik en imponerende runde i kun 61 slag. Undervejs blev det blandt andet til seks birdies i træk, og han fører nu turneringen med 12 slag under par.
Danske Jeppe Huldahl missede cuttet, mens det stadig ser ud til, at Mark F Haastrup kommer videre til finalerunderne i weekenden.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet