En pokaltitel gør det ikke alene. Og slet ikke når man hedder Anja Andersen og er træner for FCK's håndboldkvinder. Mere vil have mere, og allerede i denne sæson skal holdet gerne hente to titler mere.
- Det betyder alt, for det er en titel. Vi har trænet hen imod det her, men vores største mål i år er at vinde Champions League og blive danske mestre, siger Anja Andersen.
Det var allerede udmeldingen, da Anja Andersen trådte til som træner for halvandet år siden, at FCK-holdet skulle slå til i år to, og det fastholder Anja Andersen efter den smalle pokalfinalesejr på 23-22 over SK Aarhus.
- Det tror jeg på, og det er det, vi har meldt ud. Men det er afgørende, at vi holder os fri for skader, siger Anja Andersen.
Selv om SK Aarhus to dage før finalen sagde farvel til landsholdsprofilen Trine Troelsen, var SK Aarhus meget tæt på sejren, og Anja Andersen roser århusianerne for en flot kamp.
- Vi undervurderer aldrig vores modstandere. Jeg synes, SK Aarhus gjorde det rigtig flot, og de skal have meget af æren for, at det blev så tæt en kamp. Morten Arvidsson formåede at trække det maksimale ud af de spillere, han havde til rådighed, siger Anja Andersen med henvisning til SK Aarhus' træner.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde