Ankelskade holder Yussuf Poulsen ude på ubestemt tid
Yussuf Poulsen rundede søndag 250 kampe for RB Leipzig. (Arkivfoto) Foto: Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix
Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix
Den danske RB Leipzig-angriber pådrog sig en skade i søndagens kamp mod Mainz og er ude på ubestemt tid.
Det gik lige så godt for Yussuf Poulsen.
Danskeren var kommet godt i gang i RB Leipzig efter coronapausen med to mål og to assister i de første to kampe, hvor han sågar også bar anførerbindet.
Men nu er der kommet malurt i bægeret for angriberen. Poulsen pådrog sig således en ankelskade i søndagens kamp mod Mainz og er ude på ubestemt tid.
Det skriver RB Leipzig på sin twitterprofil mandag aften.
- Yussuf Poulsen blev ramt af en ledbåndsskade i sin højre ankel i gårsdagens kamp og vil være ude i den kommende tid, lyder det.
Søndag var ellers lidt af en festdag for Yussuf Poulsen. Ud over mål og assister i storsejren over Mainz kunne han således fejre 250-kampjubilæum som den første spiller i klubbens ganske vist forholdsvis korte levetid.
Poulsen kom til RB Leipzig fra Lyngby i 2013 og har været med på det meste af klubbens rejse fra de lavere rækker til Bundesligaen.
RB Leipzig ligger i øjeblikket på tredjepladsen i Bundesligaen med syv point op til førerholdet Bayern München.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker