Anklager appellerer Blatter og Platinis frifindelser
Smilet var bredt, da 67-årige Michel Platini samt medanklagede Sepp Blatter i juli blev frikendt i en sag om korruption. Foto: Arnd Wiegmann/Reuters
Michel Platini og Sepp Blatter skal igen i retten, hvis den schweiziske statsanklager får sin vilje.
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Michel Platini og Sepp Blatter skal ud i forlænget spilletid.
Sådan skriver det schweiziske medie Neue Zürcher Zeitung torsdag morgen.
Det sker i nyheden om, at den schweiziske statsanklager har valgt at appellere duoens frifindelse i en langstrakt sag om korruption.
Dommen faldt i juli, mere end syv år efter sagen blev åbnet, og nyhedsbureauet AFP har skriftligt fået bekræftet, at en ansøgning om en appelsag er afleveret. Deadlinen var onsdag aften.
67-årige Platini og 86-årige Blatter var i sagen tiltalt for korruption i forbindelse med en pengeoverførsel i 2011 fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) til Platini på to millioner schweizerfranc (cirka 15 millioner kroner).
Annonce
På daværende tidspunkt var Blatter i spidsen for Fifa, mens Platini var chef for Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Overførslen skulle efter sigende være en forsinket betaling af løn for konsulentarbejde udført af Platini fra 1999 til 2002.
Smilet var bredt, da 86-årige Sepp Blatter og medanklagede Michel Platini i juli blev frikendt i en sag om korruption. Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
De to millioner schweizerfranc, som Platini opkrævede otte år efter kontraktens afslutning, var der ikke lovhjemmel til, mente anklagemyndigheden og gik efter en betinget dom på 20 måneders fængsel til de tidligere fodboldbosser.
Men i sidste ende kunne anklageren altså ikke kunne løfte bevisbyrden.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde