Antonsen misser matchbold og ryger ud i Schweiz

Anders Antonsen tabte fredagens kvartfinale i Schweiz. (Arkivfoto). Foto: Sportxpress/Ritzau Scanpix

Anders Antonsen tabte en tæt kvartfinale i Swiss Open til inderen Kidambi Srikanth.

Offentliggjort Sidst opdateret

Badmintonspilleren Anders Antonsen er færdig ved Swiss Open efter et nederlag i kvartfinalen.

Den 24-årige dansker tabte fredagens møde med inderen Kidambi Srikanth efter tre tætte sæt med 19-21, 21-19, 20-22.

Antonsen gik ind til kampen i Basel som favorit, men det lod Srikanth sig ikke mærke af i kampens indledning, hvor inderen bragte sig foran med 9-1.

Herefter tog kampen en drejning, og Antonsen vandt ti bolde i træk og bragte sig foran 11-9. De to spillere fulgtes herefter ad frem til 19-19, hvorefter inderen afgjorde sagen.

Andet sæt var tæt hele vejen, og denne gang faldt sættet ud til Anders Antonsens fordel.

I det tredje og afgørende sæt havde danskeren overtaget med en føring på 13-7, men Kidambi Srikanth fik alligevel gjort det spændende, da han fik kæmpet sig op på 13-13.

Inderen fortsatte det gode spil, men Antonsen var fortsat med, og det lykkedes at komme foran med 20-19 og tilspille sig en matchbold. Srikanth vandt dog de tre næste dueller og dermed kampen.

Verdensetteren Viktor Axelsen deltog også i Swiss Open, men han trak sig tidligere på ugen på grund af sygdom.

Tidligere på fredagen måtte den danske herredouble bestående af Anders Skaarup Rasmussen og Kim Astrup også forlade turnering efter et kvartfinale-nederlag til et indonesisk par.