Århus Håndbold mister sin anfører
Aarhus Håndbolds Mads Lind, i lørdags i ligakampen mod Lemvig-Thyborøn Håndbold i Aarhus. Foto: Jens Henrik Daugaard/POLFOTO/arkiv
Jens Henrik Daugaard/POLFOTO/arkiv
Den århusianske håndboldklub og Mads Lind skilles efter denne sæson, når stregspilleren stopper karrieren.
Århus Håndbold mister fra næste sæson en kulturbærer gennem det seneste årti, når anfører Mads Lind indstiller karrieren.
34-årige Mads Lind har spillet 321 kampe og scoret 850 mål for den århusianske håndboldklub - begge dele er klubrekord.
- Jeg trænger ganske enkelt til at prøve noget helt andet i mit liv. Jeg har været privilegeret og har haft en fantastisk tid på håndboldbanen, men nu er det tid til at give plads til andet i livet, siger Mads Lind i en pressemeddelelse.
Den rutinerede stregspiller, der også gør det stærkt i forsvaret, har brugt lang tid på at overveje sin beslutning.
- Jeg har tænkt meget over det og startede allerede sidste år en proces om at finde det rigtige tidspunkt at stoppe på.
- Jeg er glad for at have taget beslutningen, mens det stadig er sjovt at spille. Jeg kan mærke på mig selv, at det er det rigtige, og jeg er helt sikker på, at min krop er taknemmelig for beslutningen, siger Lind.
Mads Lind var i 2012 med til at gøre Århus Håndbold til dansk pokalmester. Derudover er det blevet til en sølv- og bronzemedalje i Boxer Herre Ligaen samt en Super Cup-titel.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde