Armstrong: Jeg stoppede med doping i 2005

Lance Armstrong stoppede med doping i 2005, siger han i et tv-interview med Oprah Winfrey natten til fredag dansk tid.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det vil sige, at han "absolut ikke" brugte doping under touren i 2009 og 2010, siger den syvdobbelte sejrherre i Tour de France, som var en altdominerende skikkelse på de franske landeveje i en længere årrække.

Armstrong indrømmer i Oprah-interviewet, at han har taget præstationsfremmende stoffer i løbet af sin aktive karriere. Det gælder blandt andet epo, bloddoping og testosteron, afslører han.

Den tidligere superstjerne i cykelsporten tog de ulovlige midler under alle sine mange Tour-sejre i årene 1999-2005, lyder det.

I comeback-året 2009 blev Armstrong nummer tre i Tour de France, og året efter blev han nummer 23 i sit sidste Tour de France, hvor et styrt på første bjergetape kostede ham muligheden for en topplacering.

/ritzau/