Armstrong sendte sms: Ville kende UCI's dom
Indtil videre har Lance Armstrong givet indtryk af, at han var ligeglad med, hvad antidopingmyndighederne gjorde og sagde.
Den tidligere cykelrytter opgav at kæmpe sin sag mod det amerikanske antidopingagentur Usada. Han har hele tiden bedyret sin uskyld og sagt, at Usada kunne gøre hvad de ville. Det ændrede ikke noget hos Armstrong.
Men det tyder nu alligevel på, at den omfattende dopingsag har haft Armstrongs interesse.
Præsidenten for den internationale cykelunion UCI, Pat Mcquaid, fortalte mandag, at Armstrong i fredags forsøgte at få at vide, hvad unionens afgørelse ville ende med.
- Armstrong hørte, at vi ville afholde en pressekonference, og han sendte mig en sms. Jeg ringede til ham og sagde: Jeg afholder en pressekonference mandag, hvor vi vil offentliggøre vores beslutning.
- Han spurgte mig, hvad den ville være, og jeg sagde: Det kan jeg ikke sige. Vi arbejder stadig på sagen i weekenden, afslørede Pat Mcquaid på mandagens pressemøde.
UCI valgte mandag at følge Usadas afgørelse og straffe Armstrong med livsvarig karantæne og fratage ham alle resultater siden 1. august 1998, inklusive de syv Tour de France-titler i årene 1999-2005.
Pat Mcquaid afviser ikke, at Armstrong kan få en fremtid i cykelsporten, hvis han går til bekendelse og indrømmer brug af doping.
- Han ved, hvilken situation han er i. Han ved, hvilken situation han har sat sporten i, og det vil være op til ham selv.
- Det afhænger af, om han går til bekendelse, og om han er parat til at arbejde for sporten. Men han har gjort meget skade.
- Jeg har forstået, at han ingen interesse har i sporten mere. Han har andet at koncentrere sig om, sagde Mcquaid.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde