Frank Arnesen regner med, at Chelsea har gode chancer for at slå FC København i 1/8-finalerne i Champions League. Men klubbens danske sportsdirektør vil ikke kalde københavnerne for en drømmemodstander.
Arnesen mener dog, at Chelsea har en række fordele som gruppevinder, mens FCK sluttede som toer i gruppespillet.
- Vi tænker ikke rigtig sådan, at det er en drømme-lodtrækning. Det er en ny opgave, og der er ikke noget, der er sværere end andet.
- Vi har to fordele på det her tidspunkt. Vi vandt vores gruppe, og derfor slipper vi for de andre gruppe-vindere, og så får vi hjemmebane i den sidste kamp, siger Arnesen til ekstrabladet.dk.
Sportsdirektøren ser ikke den store forskel på, om Chelsea havde trukket FCK eller eksempelvis de forsvarende Champions League-mestre fra Inter.
- Det er lige meget, hvem vi møder, så har vi altså en realistisk mulighed for at slå dem. Inter? dem kan vi også slå. Vi er ikke bange for nogen, siger Frank Arnesen.
Arnesen meldte i efteråret ud, at han stopper som sportsdirektør i Chelsea til sommer.
FCK lægger græs til det første møde med Chelsea, der spilles i Parken den 22. februar, mens der er returopgør i London den 16. marts.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker