Hamburger SV og sportsdirektør Frank Arnesen vil klokken 13.30 præsentere Thorsten Fink som ny træner i Bundesliga-klubben.
Fink har netop taget afsked med sine spillere i schweiziske FC Basel for at tiltræde jobbet i den kriseramte storklub i Nordtyskland.
- Ja, skiftet til HSV er perfekt, siger den 43-årige træner til hjemmesiden Sport1.
- Siden jeg var en lille dreng, hvor HSV gjorde det godt i Europa og havde stor succes, har jeg beundret klubben.
- Også da jeg var spiller hos Karlsruhe og Bayern München var kampene mod HSV altid noget specielt, fortæller Fink, der nåede at træne FC Basel i toppen af den schweiziske liga gennem to og en halv sæson.
Nu gælder det HSV, der indtager sidstepladsen i Bundesligaen.
- Der er ingen tvivl om, at der bliver meget at gøre. Og målet er klart, det behøver vi ikke tærske langhalm over. Vi skal blive i ligaen, fastslår Fink, der oprindeligt havde kontraktudløb i Basel i 2013.
Thorsten Fink, der har fået en kontrakt frem til sommeren 2014, kan se frem til debut for HSV den 22. oktober, når holdet møder Wolfsburg på hjemmebane. Alt tyder på, at Frank Arnesen vil sidde på trænerbænken i weekendens kamp mod Freiburg.
Med Fink på plads i HSV stopper spekulationerne omkring Michael Laudrup og Danmarks landstræner, Morten Olsen, der i flere medier har været sat i forbindelse med trænerjobbet i Nordtyskland.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet