Fransk Arnesen har i sin funktion som sportsdirektør i Hamburger SV sørget for, at der igen er en dansk spiller i truppen i den nordtyske traditionsklub.
Det er den blot 17-årige Christian Nørgaard, der skifter fra Lyngby til Bundesligaen.
Dermed nåede den tidligere Espergærde-spiller kun lige at få debut på Lyngbys førstehold i november, inden han røg videre fra Superligaen.
- Vi mister naturligvis et stort talent, men vi må omvendt også forholde os til de tilbud, vi får på vores spillere.
- I dette tilfælde har vi lavet en fin handel, og Christian får en fantastisk mulighed, siger Lyngby-manager Niels Frederiksen i en pressemeddelelse.
Christian Nørgaard var en af hovedkræfterne på det U/17-landshold, der deltog ved både EM på hjemmebane og VM sidste år. Samtidig er han allerede en etableret del af U/19-landsholdet.
Hamburger SV har gennem tiden haft mange danske spillere på kontrakt. Blandt de mest kendte er Thomas Gravesen, John "Faxe" Jensen, Stig Tøfting og den nuværende FCK'er Lars Jacobsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde