Sagaen om Nicklas Bendtners sandsynlige farvel til Arsenal fortsætter.
Senest er den danske landsholdsangriber blevet hjemme i London, mens holdkammeraterne er på træningstur til Asien, og nu bekræfter hans manager, at både Bendtner og målmand Manuel Almunia er i dialog med mulige nye arbejdsgivere.
- De er begge mulige afgange.
- De snakker med andre klubber lige i øjeblikket, men jeg kan ikke sige hvilke, siger Arsène Wenger på et pressemøde i Malaysia.
Arsenal-manageren har allerede anskaffet sig en erstatning til den plads, som Nicklas Bendtner i givet fald kommer til at efterlade i London-klubbens angreb.
Wenger bekræfter overfor Sky Sports, at ivorianske Gervinho er blevet enig med Arsenal om en kontrakt. Gervinho forlader dermed franske Lille, hvor han har spillet siden 2009.
Han var desuden med i Elfenbenskystens trup ved VM i Sydafrika sidste år, hvor det afrikanske land ikke formåede at gå videre fra det indledende gruppespil.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker