Arsenal kaprer London-rivalens profil i jagten på guld
Jorginho bytter Chelsea ud med Arsenal, der topper Premier League. (Arkivfoto). Foto: Joe Klamar/Ritzau Scanpix
Premier Leagues førerhold har kort før transfervinduets ophør hentet Jorginho i Chelsea.
Arsenal satser hårdt på at vinde det engelske mesterskab for første gang i næsten to årtier.
Det blev understreget tirsdag, da Premier Leagues førerhold handlede ind hos London-rivalen Chelsea, hvor klubben har sikret sig midtbanespilleren Jorginhos underskrift.
Den brasilianskfødte italiener har indgået en aftale på halvandet år med option på yderligere et år.
31-årige Jorginho, der for to år siden var med til at vinde EM-titlen med Italien, har spillet 213 kampe for Chelsea og scoret 29 mål.
Midtbanespilleren har både vundet Premier League og Champions League med Chelsea.
Tidligere i transfervinduet hentede Arsenal også Leandro Trossard ind til den i forvejen hårde kamp om startpladserne på midtbanen. Den belgiske landsholdsspiller kom til fra Brighton.
Arsenal topper Premier League med 50 point efter 19 kampe. De nærmeste forfølgere fra Manchester City har 45 point for 20 kampe.
Arsenal vandt senest det engelske mesterskab i 2003/04-sæsonen.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker