Arsenal slår Newcastle med fire smukke mål
Olivier Giroud og Santi Cazorla lavede to mindeværdige scoringer hver, da Arsenal slog Newcastle 4-1.
Arsenal viste sig lørdag frem fra holdets bedste side i en 4-0-sejr på hjemmebane over formstærke Newcastle.
Manager Arsène Wenger kunne fra bænken se sit hold sprudle fra start mod de nordengelske gæster, der var kommet til London med 10 point i de seneste fem kampe.
Det velpolerede Arsenal-spil blev krydret med fire smukke scoringer fra Olivier Giroud og Santi Cazorla - to fra hver.
Efter et kvarter lagde holdets topscorer Alexis Sánchez fra højrekanten et perfekt indlæg til Giroud, der headede bolden i mål til 1-0.
Den franske angriber brillerede efter en time med kampens vel nok smukkeste scoring, da han med ydersiden skruede et indlæg ind til 3-0.
I mellemtiden havde Cazorla øget til 2-0, da han fra en spids vinkel tvistede bolden op i det modsatte målhjørne.
Newcastle var frem til Cazorlas scoring hele tiden en trussel, og det lykkedes også at få skabt et par farlige situationer i hjemmeholdets straffesparkfelt.
Det blev dog ved Ayoze Perez' reducering til 1-3 på et hovedstød.
Fødselaren Santi Cazorla var dog ikke færdig, og den 30-årige spanier cementerede sejren i slutminutterne på et straffespark. Cazorla lod gæsternes keeper smide sig, inden han chippede bolden i mål.
Arsenal har med sejren 26 point på Premier Leagues femteplads, mens Newcastle følger lige efter med 23 point. Ligaen toppes af Chelsea med 39 point.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned