Arvefjendeopgør uden tilskuere

Team Sydhavsøerne træner Ian Marko Fog håber på, at Daniel Astrup (billedet) er klar til at tage kampen op imod Ajax's store stregspiller, Hakan Sahin, når de to hold mødes i aften. Foto: Anders Knudsen

I skyggen af VM-semifinalen skal Team Sydhavsøerne møde Ajax.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO Normalt er det lig med masser af tilskuere og gang i gaden, når Team Sydhavsøerme tager til Vesterbro i København for at møde Ajax i den totalt nedslidte Bavnehøj Arena.

Det bliver der ikke meget af i aften. Dels forhindrer corona-restriktionerne, at der må komme tilskuere, og der var næppe kommet helt lige så mange alligevel, da Danmark næsten samtidig møder Spanien i VM-semifinalen.

Team Sydhavsøerne har forsøgt at flytte kampen en time frem, så man havde mulighed for at følge 1. divisionskampen via streaming og Radio SydhavsØerne inden landskampen, men den idé er Ajax ikke med på, så med kampstart kl. 19:30 i Bavnehøj Arena og 20:30 i Egypten vil der komme et overlap.

Stor betydning

Ikke desto mindre er der tale om et ekstremt vigtigt opgør for både Team Sydhavsøerne og Ajax.

Begge hold kæmper med om tredjepladsen i 1. division, og selv om der stadig resterer en del kampe, kan Team Sydhavsøerne næppe tåle at tabe aftenens opgør, hvis de stadig vil være i spil til den eftertragtede plads, der giver adgang til oprykningskampe efter grundspillet.

- Den er sindssyg vigtig, understreger Team Sydhavsøernes træner Ian Marko Fog, der glæder sig til aftenens store slag.

- VI tager til Bavnehøj Arena for at hente to point, og jeg har en god fornemmelse. Vi har trænet godt i løbet af ugen og er klar til at få revanche for vores nederlag til dem i efteråret, lyder de optimistiske toner fra Ian Marko Fog, der fik aflyst sidste søndags kamp mod SUS Nyborg på grund af coronasmitte hos fynboerne.

Både Alexander Nielsen og Daniel Astrup har brugt pausen på at komme sig over skader, og især førstnævnte skulle være helt klar igen, mens Daniel Astrup måske kan få en rolle i perioder af opgøret, hvor han med sin store fysik skal tage kampen op med Ajax's store stregspiller Hakan Sahin, der skifter til Nordsjælland efter sæsonen.

Han var en nøglefigur i det første opgør i Maribo-Hallen.

- Hakan blev alt for dominerende, og de var dygtige til at finde ham, så det er klart, at han har været et stort punkt i vores taktiske forberedelser, uden at jeg vil afsløre mere om, hvordan vi har tænkt os at stoppe ham, siger Ian Marko Fog.

Han har også et vågent øje på playmaker Oliver Roepstorff, Rasmus Grafe og den tidligere Sydhavsspiller Gustav Falholt på højre back.

Desuden råder Ajax også over Magnus Campbell, der kom til Ajax fra Team Sydhavsøerne inden denne sæson.

Begge mandskaber kommer fra et nederlag i seneste kamp, som begge kan betegnes som unødvendige.

Team Sydhavsøerne tabte 29-31 til HC Midtjylland efter en føring på 27-24, og Ajax smed en 25-21 føring i Grindsted og tabte 26-27. I det opgør fik Hakan Sahin direkte rødt kort efter 20 minutters spil.

- Så det er begrænset, hvad jeg kan bruge den kamp til i mine forberedelser, lyder det fra Ian Marko Fog.