Atlético Madrid forlænger med forsvarsprofil
Atlético Madrids succeshold har forlænget kontrakten med en af klubbens bærende spillere.
Forsvarsspilleren Diego Godín har lagt tre år på sin nuværende aftale, så den først udløber i sommeren 2018.
- Dette er mit hjem, siger han til Atlético Madrids hjemmeside.
- Klubben får mig til at have det godt, selvom jeg er væk fra mit land, mit hjem og mine venner.
- Hvad er bedre end at være her sammen med mennesker, der elsker dig og får dig til at føle, at du er en af dem, siger Diego Godín.
Landsholdsspilleren fra Uruguay har fået fuld spilletid i alle Atlético Madrids 11 kampe i Primera Division i denne sæson.
Klubben har vundet 10 af dem og ligger nummer to i ligaen med 30 point, et point færre end FC Barcelona.
27-årige Diego Godín kom i 2007 til spansk fodbold, da han skiftede fra Nacional i hjemlandet til Villarreal.
Efter Uruguays succesrige VM-slutrunde i Sydafrika for tre år siden, hvor landet blev nummer fire, blev han hentet til Atlético Madrid.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker