Det var nok ikke lige det, Serena Williams havde allermest brug for lige nu, hvor hun netop er vendt tilbage til tennisbanen efter en længere skadepause - og hvor årets første grand slam-turnering venter lige om hjørnet.
Just som hun var godt på vej til at vinde sin kamp mod serberen Bojana Jovanovski i anden runde af WTA-turneringen i Brisbane, vred den 30-årige amerikaner rundt på anklen.
Selv om hun efter en gang behandling kunne fortsætte med at spille og også vandt opgøret 6-2, 6-4 mod Jovanovski, er det tvivlsomt, om skaden tvinger hende til en ny pause - og eventuelt til et afbud til Australian Open.
- Jeg skal tjekkes for at se, om alt er okay. Det regner jeg med, at det er.
- Det gør jeg altid, men omvendt vil jeg heller ikke forcere noget. Jeg ser, hvordan jeg har det, når jeg vågner i morgen, siger Williams.
I kvartfinalen skal amerikaneren møde slovakken Daniela Hantuchova, og det er en modstander, man ikke kan besejre med halvandet ben, minder den yngre Williams-søster om.
- Hvis jeg ikke kan bevæge mig ordentligt, bliver det svært. Daniela er en god spiller, siger hun.
Turneringen i Brisbane bød i øvrigt på en større overraskelse, da den topseedede hjemmebanefavorit Samantha Stosur tabte 4-6, 2-6 til tjekken Iveta Benesova.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker