Australier jubler over gul trøje: Fremragende indsats
Tour de France startede skidt for cykelholdet Orica Greenedge, som skabte kaos og fnis med en ufrivillig busparkering på målstregen kort før afslutningen af 1. etape.
Men siden den episode har det australske mandskab hævdet sig på mere positiv facon med en etapesejr mandag, og tirsdag kulminerede det hele for Greenedge, som vandt holdløbet i Nice.
Sejren betyder samtidig, at holdets rytter Simon Gerrans kunne overtage den gule førertrøje fra Jan Bakelants fra Radioshack.
- Det løfter det til et endnu højere niveau, at vi vinder i dag. At vinde et holdløb og samtidig tage den gule trøje, det er bare fremragende, siger Simon Gerrans.
Det australske hold sikrede holdets første Tour-sejr mandag, da Gerrans slog Peter Sagan i en meget tæt duel på målstregen i Calvi.
Tirsdag fordoblede holdet så dets samlede succes i det franske etapeløb. Men en sejr i et holdløb er vigtigere end en almindelig etapesejr, mener Simon Gerrans.
- Jeg er henrykt over at vinde denne etape.
- Vi arbejdede fantastisk godt sammen. Vi er virkelig gode venner, og det er noget, man kan mærke i et holdløb. Det kommer til udtryk i netop denne disciplin, siger Gerrans.
Mandag vandt Simon Gerrans foran Peter Sagan i en duel, der skulle afgøres på målfoto.
Og heller ikke tirsdag følte han sig helt sikker på sejren, før det sidste hold, Radioshack, var trillet ind hen over målstregen i en noget langsommere tid.
- Vi vidste det ikke, før Radioshack var i mål. Det var først der, det gik op for os, siger Simon Gerrans.
Den australske rytter har tidligere vundet blandt andet Post Danmark Rundt i 2011, mens han kørte for Sky.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker