Axelsen og Gemke spiller sig i semifinaler i Indonesien

Ramus Gemke er videre til semifinalen i Indonesia Open. (Arkivfoto) Foto: -/Ritzau Scanpix

Viktor Axelsen og Rasmus Gemke er klar til hver sin semifinale i Indonesia Open. De andre danskere er ude.

Offentliggjort Sidst opdateret

De danske badmintonspillere markerer sig fortsat flot i Super 1000-turneringen Indonesia Open.

Fredag spillede herresinglerne Rasmus Gemke og Viktor Axelsen sig i semifinalerne med sejre i to sæt.

Gemke sejrede med cifrene 21-18, 21-17 over japanske Kenta Nishimoto, der er nummer 17 i verden. Danskeren rangerer som nummer 13.

Axelsen gjorde i sin kvartfinale kort proces mod indiske Sai Praneeth, der blev slået 21-12, 21-8 uden problemer.

Den danske OL-guldvinder var meget skarp, sad på kampen fra første bold og lignede i perioder den allerbedste version af sig selv. Praneeth kunne således slet ikke følge med i danskerens tempo.

Axelsen skal i sin semifinale op mod sjetteseedede Jonatan Christie fra Indonesien.

Axelsen og Gemke gør dermed mixeddoublen Mathias Christiansen og Alexandra Bøje selskab i semifinalerne i den prestigefyldte turnering. De vandt tidligere fredag over et indonesisk par i tre sæt.

I semifinalen kunne Rasmus Gemke have fået dansk modstand.

Men rutinerede Hans-Kristian Vittinghus tabte sin kvartfinale mod Kean Yew Loh fra Singapore, der nu i stedet møder Gemke.

Vittinghus tabte første sæt 9-21 og var tydeligvis meget langt fra sit normale niveau, da han modløst tabte andet sæt med 4-21.

Tidligt fredag dansk tid måtte Anders Antonsen trække sig fra sin kvartfinale med en muskelskade.

En stor dansk kvartfinaledag i Indonesien afsluttes med herredoublen Kim Astrup og Anders Skaarup Rasmussen, der møder et japansk par.

Viktor Axelsen er videre til semifinalen i Indonesia Open. (Arkivfoto) Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix