B.1901 og B.1921 på vej mod fusion

Foto: I efteråret tørnede B.1901 (orange trøjer) og B.1921 sammen i LF-serien. Fremover er det måske slut med disse lokalopgør.

Ærkerivalerne med LFA som tredje part arbejder på en sammenlægning.

Offentliggjort Sidst opdateret

B.1901 og B.1921 er historie. Farvel og tak for denne gang. I stedet ser en ny, fælles Nykøbing-klub dagens lys. Et fremtidsscenario, der ikke er taget helt ud af det blå.

Bestyrelserne i B.1901, B.1921 og LFA har nemlig nedsat en arbejdsgruppe, som arbejder på at fremme en fusion mellem klubberne. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

- Hele B.1901's bestyrelse bakker op om projektet, siger B.1901's formand, René F. Sørensen.

Ude på Østre Allé taler B.1921's formand, Simon Hansen, lige så determineret.

- Jeg mærker en utrolig opbakning fra alle dem, som jeg snakker med omkring en fusion, siger Simon Hansen.

Hvad en eventuel ny klub skal hedde, hvor den fysisk skal placeres henne, og hvordan trøjen kommer til at se ud, ønsker ingen af de to formænd at oplyse.

Arbejdsgruppen bag projektet vil på et møde 7. februar informere medlemmerne i B.1901 og B.1921 om fusionstankerne.

Til marts forventer hovedkræfterne at have griflet de endelige fusionsplaner ned på et stykke papir - klar til præsentation på de respektive klubbers generalforsamlinger.