Danmark har ellers dårlige VM-erfaringer mod tjekkerne, som man har tabt klart til tre gange. Men et stærkt besat dansk hold kombineret med, at tjekkerne mangler et par af landets største profiler, gør danskernes muligheder bedre end tidligere.
- Hvis vi nogensinde skal slå tjekkerne, så skal det være i år, siger Per Bäckman umiddelbart før kampen.
- Vi skal være klar til at udføre det sure arbejde. Nogle gange skal vi bare slå pucken væk fra egen forsvarszone, for vi kommer under pres, forudser landstræneren.
Han forventer dog, at hans egne spillere er i stand til at udfordre tjekkerne i offensiven, og Bäckman kræver, at danskerne viser mod.
- Vi skal vove at holde fast i pucken, og så skal vi nok skabe chancer. Så gælder det om at være effektive. Klarer vi det, så har vi en chance, siger Per Bäckman.
Han beretter om et dansk hold, der dårligt kan vente med endelig at komme i gang med VM.
- Vi er meget forventningsfulde. Nogle af spillerne har været i træningslejr i seks en halv uge. Der er en følelse af, at nu er det nu.
- De glæder sig, og de kan gå på banen uden pres. Vi møder et af turneringens bedste hold, men vi skal vise mod og selvtillid, kræver Per Bäckman før opgøret mod tjekkerne.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned