Bak og Johnsen på vej hjem til Alliancen

To spillere gør comeback i Alliance-trøjen i eftermiddag. Det er midtbaneslideren Andreas Bak og målmanden Martin Johnsen, der vender tilbage i sommerens sidste træningskamp, som er ude mod Brønshøj.

Andreas Bak meddelte ellers sin afsked fra Lolland-Falster Alliancen, da sidste sæson gik på hæld. Men det er ikke lykkedes ham at blive enig med en anden klub i løbet af sommeren. Nu overvejer han at blive i Alliancen for et halvt år.

- Jeg havde håbet på at komme af sted til en Superliga-klub, men det er så ikke lykkedes i første omgang, siger Andreas Bak og fortsætter:

- Jeg kunne godt have skrevet under med nogle 1. divisionsklubber, men hvis jeg skal det, vil jeg foretrække kortvarige kontrakter. Det var der kun en klub, som ville. De andre ville have kontrakter på halvandet år og opefter.

Den anden comeback-kid har været væk længere tid. Målmand Martin Johnsen forlod Alliancen i sommeren 2007 til fordel for FC Roskilde. Nu har han bedt klubben fra domkirkebyen om lov til at tage på prøve hos sin gamle klub.

- Roskilde har jo hentet Lasse Sørensen, og jeg fik at vide, at han skulle stå første kamp lige meget hvad. Så kan jeg ikke rigtig se, hvorfor jeg skal blive dér, når jeg ikke en gang kan få lov at tage kampen op, forklarer Johnsen.

Han tog derfor kontakt til sin gamle klub, Alliancen, som han vidste, var og er på jagt efter en målmand.

- Jeg kommer for at rette op på min karriere og for at hjælpe Alliancen, og hvis vi kan finde et kompromis, der gør begge parter glade, er det jo bare perfekt, siger den 22-årige målmand, der oprindeligt kommer fra Toreby.




Andreas Bak og Martin Johnsen spiller med i lødagens træningskamp mod Brønshøj.

Offentliggjort Sidst opdateret