Bakken Bears lider fjerde nederlag i Champions League
Chris Christoffersen og Bakken Bears tabte atter i Champions League. (Arkivfoto). Foto: Polfoto/Koustrup Kenneth Lysbjerg
Polfoto/Koustrup Kenneth Lysbjerg
Bakken Bears tabte igen i Champions League, da det blev til nederlag ude mod det slovenske mesterhold.
Champions League i basketball har været lidt af en nød at skulle knække for det danske hold Bakken Bears.
Efter nederlag i de tre første kampe i den nye turnering var Bakken Bears tirsdag aften på besøg hos Helios Suns, der er mesterhold i Slovenien.
Her blev der endnu engang ikke meget at juble over for danskerne, der tabte 59-78 i opgøret i gruppe A.
Det var første gruppesejr for Helios Suns i fjerde forsøg, mens Bakken Bears endnu ikke har formået at vinde efter fire kampe i Champions League.
Først tabte Bakken Bears hjemme til CEZ Nymburk fra Tjekkiet, og siden blev det til nederlag ude mod Aris Thessaloniki, mens AS Monaco vandt opgøret i Ceres Arena i Aarhus.
Bakken Bears kom ellers godt i gang, da første periode blev vundet knebent med 17-16, men herefter fik Bakken Bears rigeligt med udfordringer.
Pausestillingen lød på slovensk føring på 37-27, og Bakken Bears formåede aldrig at vende billedet markant mod det slovenske mesterhold.
Tredje periode blev tabt med 13-19, og selv om det blev tættere i den sidste periode, så var Bakken Bears aldrig tæt på sejren.
Devaughn Akoon-Purcell blev topscorer for Bakken Bears med sine 15 point.
Champions League-turneringen er ny i sin konstruktion i denne sæson.
Bakken Bears deltager efter samlet sejr i to playoffkampe, da mesterholdet Horsens IC takkede nej til at deltage af økonomiske årsager.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde