Det er et banalt skænderi om at møde til tiden, der er årsag til, at der er ballade og udskiftning i bestyrelsen for Parken, selskabet bag blandt andet FC København.
Storaktionæren Erik Skjærbæk, der ejer 15 procent af koncernens aktier, kom 8-10 minutter for sent til et bestyrelsesmøde, og derfor blev han irettesat af Lars Johansen, der for bare tre måneder siden afløste Flemming Østergaard som Parkens bestyrelsesformand.
Ifølge Jyllands-Posten blev Erik Skjærbæk så fortørnet over irettesættelsen, at han stillede Lars Johansen et mistillidsvotum.
Lars Johansen bekræfter forsinkelsen.
- Det gør man bare ikke, siger han til epn.dk.
Bestyrelsesmedlemmet Flemming Lindeløv stillede sig i Lars Johansens ringhjørne, og torsdag eftermiddag kom der så en fondsbørsmeddelelse fra Parken, hvor der stod, at Lindeløv udtræder af bestyrelsen.
Parken indkaldte i samme ombæring til en ekstraordinær generalforsamling og indstillede den tidligere SAS-direktør Jørgen Lindegaard samt advokaten Henrik Møgelmose til nye medlemmer af bestyrelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde