Banebrydende pigebold
Ny specialudviklet bold skal gøre fodbold sjovere for piger.
Den er mindre, lettere, blødere og en del hurtigere, og den skal efter planen revolutionere pigefodbolden. Den nye fodbold til piger er specialudviklet af trænere fra B.93 i samarbejde idrætsforskere, talenttrænere, pigespillere og boldudviklere. Bolden hedder “Sensational 1“, og den er blevet godkendt til kampe op til U/18-piger hos både DBU og det engelske fodboldforbund, FA.
I aftes gjorde den så sit indtog i en af landsdelens førende pigeklubber, B.1901.
“Etterne“ fik leveret 100 bolde til årgangene fra U/6 til U/11. Ligeså snart klubben kan få flere nye pigefodbolde leveret skal også U/13 og U/15 følge efter.
- Det er en fantastisk lækker bold, og man kan jo høre alle sige, at den bliver en gevinst for pigefodbolden. Nu kan pigerne sparke ligeså langt som drenge, siger Arne Jensen, konsulent i B.1901’s pigeafdeling.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker