Baneløberen anker sin erstatningsstraf

Sagen om baneløberen, som fik afbrudt en landskamp mellem Danmark og Sverige i 2007 ved at løbe ind på Parkens grønsvær og overfalde dommeren, fortsætter.

Baneløberen ønsker at prøve sagen ved landsretten og anker det krav om en erstatning på 900.000 kroner, som han blev dømt til at betale til Dansk Boldspil-Union, oplyser baneløberens advokat, Finn Bachmann, til ekstrabladet.dk.

Ronni Nørvig, som baneløberen hedder, fik afbrudt VM-kvalifikationskampen, som betød, at dommer Herbert Fandel valgte at afblæse kampen få minutter før tid. Stillingen var på det tidspunkt 3-3, men svenskerne havde fået tilkendt et straffespark. Danmark blev taberdømt 0-3 og måtte spille kampe væk fra Parken. Det danske landshold missede sidenhen kvalifikationen til EM i 2008.

Den 18. november i år blev Ronni Nørvig dømt til at betale en erstatning på 900.000 kroner til DBU ud af de i alt 1,6 millioner, som fodboldorganisationen havde forlangt.

Ronni Nørvig har haft 14 dages betænkningstid til at overveje en eventuel anke, og den mulighed gør han nu brug af.

Sagen ved landsretten kan tage yderligere et år, før en ny dom falder.

/ritzau/

Baneløberen anker det krav om en erstatning på 900.000 kroner, som han blev dømt til at betale til Dansk Boldspil-Union. Sagen skal nu for landsretten.

Offentliggjort Sidst opdateret