Bangsbo: Simon Poulsen får god læremester
Den vragede landsholdsspiller Simon Poulsen har alle muligheder for at blive bedre rent defensivt med skiftet til italienske Sampdoria, hvor den offensive venstre back kan få debut i Serie A på søndag mod Pescara.
Det mener Jens Bangsbo, der i begyndelsen af 00'erne var assistent-træner i Juventus.
- Simon passer fint ind. Han er utrolig arbejdsom og en meget koncentreret spiller, som gerne vil udvikle sig.
- Han er meget lyttende og får en god mulighed for at udvikle sig i netop Sampdoria under ledelse af min tidligere spiller Ciro Ferrara, som selv var en af verdens bedste forsvarsspillere.
- Ciro Ferrara ved godt, hvad der kræves af en forsvarsspiller, og Ferrera vil kunne pejle Simon i den rigtige retning. Jeg tror, at Simon kommer til at vise sit format og udvikle sig som fodboldspiller, lyder det fra Bangsbo.
Simon Poulsen, som oftest kritiseres for sine defensive mangler, var fast mand på landsholdet under sommerens EM-slutrunde, men en uafklaret klubsituation derefter har betydet, at landstræner Morten Olsen har set helt bort fra ham til de seneste to kampe.
Efter en årrække i hollandsk fodbold for AZ Alkmaar ville Simon Poulsen prøve noget nyt, da kontrakten med hollænderne udløb efter sidste sæson, men det tog det meste af sommeren for at finde en ny klub.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned