Banken bag Super League: Vi lavede en fejlvurdering
Den amerikanske bank J.P. Morgan siger, at den vil tage ved lære af al modvinden mod European Super League.
Størstedelen af de klubber, der havde skrevet sig op til at blive en del af udbryderligaen The Super League, har fortrudt igen, og nu gør banken, der skulle finansiere den, det tilsyneladende også.
J.P. Morgan havde planer om at skyde 26 milliarder kroner ind i The Super League. Men efter ligaens voldsomme nedtur er den amerikanske bank blevet klogere.
- Vi fejlvurderede helt klart, hvordan dette ville blive taget imod af det brede fodboldsamfund, og hvordan det ville påvirke dem i fremtiden.
- Vi vil tage ved lære af dette, lyder det i en udtalelse fra J.P. Morgan ifølge flere internationale nyhedsbureauer.
De 12 europæiske storklubber annoncerede planerne om The Super League natten til mandag, men efter massiv modvind begyndte de første allerede at trække sig tirsdag aften.
Juventus, Real Madrid og FC Barcelona er på nuværende tidspunkt de eneste tilbageværende klubber i projektet.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker